FETÖ’cü iki hain komutan tutuklandı

Kars’ta FETÖ davasından tutuksuz yargılanan İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay’ın tutuklanmasına karar verdi

17 Haziran 2017 Cumartesi, 11:06

Kars’ta, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ)  darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve İl Jandarma Komutanlığında görevli  11 sanığın yargılandığı davada, tutuksuz yargılanan İl Jandarma Komutanı Albay  Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay’ın tutuklanmasına karar verildi.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde,  tutuklu yargılanan eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, eski  Yüzbaşı Ömer Şener, eski Üsteğmen Levent Saka, eski astsubay Murat Aydoğmuş ile  adli kontrol şartıyla serbest bırakılan tutuksuz sanıklar Kars Jandarma Komutanı  Albay Serdar Güngör ve Binbaşı Ömer Talay ile diğer tutuksuz sanıklar hazır  bulundu.

 

Kars Adliyesi’nde daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150  kişilik salonda görülen duruşmada, sanık avukatları ile tanıklar da yer aldı.

Duruşmada, tek tek dinlenen sanıklar önceki beyanlarını tekrar ederek,  haklarındaki suçlamaları reddetti. Duruşmada 13 tanığın ifade vermesi sonrası  sanık avukatları dinlendi.

Sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının  bulunmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri  uyguladıklarını savunarak, tahliye ve beraat talep etti.

Daha sonra duruşmaya, duruşma savcısı olarak katılan Kars Cumhuriyet  Başsavcısı Serdar Durmuş, mütalaasını açıkladı.

Başsavcı Durmuş, toplanan deliller ve delillerin karartılması  ihtimalinin de dikkate alınarak, halen görevde olan İl Jandarma Komutanı Albay  Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay’ın tutuklanmasını talep etti.

Ara karar

Ara kararını açıklayan 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saffet Murat  Kasapoğlu başkanlığındaki mahkeme heyeti,  Albay Güngör ile Binbaşı Talay’ın  tutuklanmasına karar verdi.  Davada böylece tutuklu yargılanan sanık sayısı 6’ya  yükseldi.

Heyet, diğer tutuklu sanıkların da tutukluluk halinin devamına karar  vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrası Albay Güngör ile Binbaşı Talay, polislerce sağlık  kontrolünden geçirildikten sonra cezaevine götürüldü.

Duruşma sebebiyle adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir